Середньовічна експедиція була створена в 60-х роках ХХ ст. з ініціативи В.К.Міхеєва і довгі роки працювала під його керівництвом. Експедиція продовжує діяти і в наш час під керівництвом В.В.Скирди. Основним напрямком досліджень експедиції є пам’ятки салтівської археологічної культури VІІІ-Х ст. За довгі роки існування експедиції були досліджені такі відомі пам’ятки салтівської культури, як кремаційний Сухогомольшанський, біритуальний Красногорський, ямний Червоногусарівський могильники, розкопувалися городища біля сіл Маяки (Донецька область), Коробові Хутори (Харківська область) тощо. Експедиція проводила розкопки не лише салтівських пам’яток. Можна пригадати розкопки Святомиколаївського козачого монастиря у 1998-1999 рр., слов’янського Донецького городища та центра м. Харкова у 2003 р. та ін. Останнім часом середньовічна експедиція займається розкопками Верхньосалтівського катакомбного могильника, який є епонімною пам’яткою салтівської культури.
Кожен рік в складі середньовічної експедиції працюють студенти-практиканти, а часто й учні харківських шкіл (після перебування в експедиції деякі з них стають студентами історичного факультету).
Про археологічні експедиції та практики ходить багато чуток, які досить часто розповсюджують люди, які самі в них ніколи не перебували. Але для тих хто, пройшов археологічну практики, вона залишила яскраві враження на все життя.
Більське Городище - найбільше у Східній Європі укріплене поселення скіфського часу (VIІІ–IV ст. до н.е.), загальною площею понад 4000 га, яке розташоване поблизу сучасного с.Більськ Котелевського району Полтавської обл. Вперше досліджувалось В.О.Городцовим в 1906 р. З 1958 р. по 1995 р. розкопки проводились Харківським національним університетом імені В.Н.Каразина (раніш М.Горького) під керівництвом Б.А.Шрамко. З 1988 р. і по дійсний час городище досліджує І.Б.Шрамко. Щорічно в експедиції проходять археологічну практику студенти, старшокурсники та випускники історичного факультету ХНУ імені В.Н.Каразіна, студенти Лебединського педагогічного коледжу (рук. С.Б.Венгеровський) (м.Лебедин Сумської обл.), а також школяри – члени археологічних гуртків Харкова та області.
На думку багатьох дослідників Більське городище і є відоме місто Гелон, про який писав давньогрецький історик Геродот.
Останнім часом археологічна експедиція ХНУ спрямовано досліджує Західне укріплення городища, в межах якого налічується 54 зольних насипів, під якими виявлені залишки жител, господарських та культових споруд, чисельні жертвоприношення тварин, велика кількість речових залишків VIІІ–V ст. до н.е., серед яких чимало унікальних речей.
Експедиція проходить у мальовничому куточку Полтавщини – Котелевщини, на березі річки Ворскла. Табір експедиції розташований у лісі, захищений величезними валами Східного укріплення, в тому місці, де протягом вже понад 50 років знаходився табір харківських експедицій. Табір оснащений усім необхідним для роботи та відпочинку.
Для всебічної підготовки майбутніх істориків організовані занятті з палеозоології, камеральній обробці речового матеріалу, археологічному малюнку. Студенти мають можливість прослухати лекції з історії вивчення Більського городища, з питань вирішення головних проблем, пов’язаних з виникненням та особливостями формування лісостепової культури скіфського часу. У таборі студенти самостійно, під наглядом спеціалістів проводять камеральну обробку матеріалів – миють, шифрують та замальовують знайдені артефакти.
Під час проведення розкопок студентам проводяться оглядові екскурсії по оборонній системі Більського городища. За бажанням студентів організуються екскурсії до відомого музею керамології у Опішному, де розташовується центр вивчення кераміки, художнього музею у Пархомові, а також екскурсії до м.Полтава.
Археологічну практику щорічно завершує посвята в археологи, під час якого проводяться спортивні змагання, різні археологічні конкурси, святковий концерт, підводяться підсумки роботи експедиції.
У межах практики студенти знайомляться зі специфікою організаційної та науково-дослідної роботи археологів у межах археологічного музею, роботи з археологічними колекціями та фондами, екскурсійної та виставкової діяльності археологів, науково-дослідної роботи археологів зі звітами археологічних експедицій.