CityFace – міжуніверситетський проєкт дослідження та переосмислення символічного простору міст Східної та Південної України – Дніпра, Донецька, Запоріжжя, Одеси та Харкова. Проєкт тривав упродовж 2018-2021 років.
Метою проєкту стало міждисциплінарне дослідження символічного простору п’яти міст України – виявлення «обличчя» цих міст та аналіз трансформацій ідентичності їх мешканців. Дослідження передбачало залучення візуальних і картографічних матеріалів, спогадів та усних свідчень містян, місцевої періодики, актових джерел тощо.
У центрі проєкту – місця колективної пам’яті, комемораційні практики (церемонії вшанування пам’яті), а також практики саморепрезентації міст (використання символів та емблем, формування пантеону місцевих героїв, відзначення певних «знакових» подій і дат).
Заходи, реалізовані в межах проєкту:
Організатори:
Проєкт об’єднав більше 60 дослідників із 5 міст України. Переважно це викладачі Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна, а також Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Запорізького національного університету та Одеського національного університету імені І.І.Мечникова.
Проєкт реалізовувася завдяки фінансовій підтримці Програми імені Ковальських та Програми вивчення сучасної України Канадського інституту українських студій Альбертського університету (Едмонтон, Канада).
Колективна монографія "У пошуках обличчя міста: Практики саморепрезентації міст України в індустріальну та постіндустріальну добу" (Харків, 2021) за редакцією Сергія Посохова та Володимира Кравченка. Книгу було підготовлено у межах реалізації проєкту CityFace. Центральне місце в ній належить дослідженню практик саморепрезентації міст. У зв’язку з цим авторів цікавили місця колективної пам’яті, комемораційні та ритуальні практики, процес символічного кодування та перекодування міського простору. Авторами книги стали 42 українських науковці з Донецька/Вінниці, Дніпра, Запоріжжя, Одеси та Харкова. Характерною особливістю книги є міждисциплінарний підхід. Серед авторів книги більшість становлять історики, але також є соціологи, культурологи, географи, філологи тощо. Презентація книги відбулася в лютому 2022 року.
Ознайомитися з книгою на сайті Інституту історії України НАН України