Проєкт присвячений вимушеній міграції українських науковців-гуманітаріїв із зони воєнного конфлікту в Україні. Перша хвиля міграції розпочалася в 2014 році з території Донбасу та мала характер внутрішньої міграції, пов'язаної з переміщенням навчальних закладів та частини їхнього науково-викладацького персоналу на територію Центральної та Західної України. Друга хвиля почалася після 24 лютого 2022 року і переросла в міграцію до країн Європи.
Мета проєкту – дослідження стратегій виживання та особливостей побудови кар'єри в екстремальних умовах українськими науковцями-мігрантами, розуміння ними власної ролі в контексті різних життєвих виборів та викликів, пов'язаних із війною. Також у фокусі нашої уваги – дослідження феномену солідарності та співпраці всередині наукової спільноти, зокрема нас цікавлять мотиви та ступінь залучення представників приймаючих країн до процесу підтримки та кооперації з переміщеними українськими вченими.
Методика проєкту передбачає збір та аналіз усноісторичних інтерв'ю з представниками вищих навчальних закладів, наукових установ та музеїв України. Особлива увага приділяється вченим Донбасу, досвід яких дозволить побачити динаміку відповідних процесів. Водночас, інтерв'ю із вченими з інших регіонів України розширять можливості для їхнього порівняльного аналізу. Крім того, у межах проєкту збираються інтерв'ю з представниками наукової спільноти європейських країн, які безпосередньо беруть участь в акомодації мігрантів з академічного середовища, тим самим сприяючи збереженню наукового потенціалу українських вчених.
На першому етапі (2022 – середина 2023) автори проєкту зосередилися на аналізі «очікувань» і «перших зіткнень» з реальністю як з боку українських учених-мігрантів, так ї їхніх колег з європейських наукових установ, які були задіяні в допомозі переміщеним вченим. На другому етапі (з другої половини 2023 р.) головна увага спрямована на дослідженні обраних українськими ученими стратегій поведінки (повернення на батьківщину, ізоляція, інтеграція до культурного, наукового, соціального простору країн, що приймають, подальша еміграція) в історичній перспективі. Також на цьому етапі заплановано проведення фокус-групових дискусій із респондентами проєкту щодо попередніх результатів дослідження, представлених у наукових статтях про формування та трансформацію ідентичностей українських науковців в умовах вимушеної міграції.
Проєкт реалізується завдяки підтримці
- Інституту історії науки імені Макса Планка, Берлін, Німеччина (10.2022–03.2023)
- «Документуючи Україну» (Documenting Ukraine) Інституту гуманітарних досліджень, Відень, Австрія (12.2023–05.2024)
- Лейбніц Інституту досліджень Східної та Південно-Східної Європи, Регенсбург, Німеччина (02.2024) гостьова стипендія (Юлія Кісельова)
Публікації за результатами проєкту:
Презентація проєкту та його результатів:
- Презентація ідеї усноісторичного проєкту «"Рух на Захід": Українські науковці в умовах вимушеної міграції (2014-2022)» на зустрічі, організованій кафедрою нової і новітньої історії та історії Східної Європи Університету Ерлангена-Нюрнберга (Німеччина, 28 червня 2022).
- Доповідь «Українські науковці в умовах вимушеної міграції після повномаштабного російського вторгнення в Україну: "очікування" та "результати"» на Міжнародній конференції "Міграції в епоху соціальних криз" (Лодзький університет, Польща, 22–23 вересня 2022).
- Презентація проеєту «"Рух на Захід": українські науковці в умовах вимушеної міграції (2014–2022 рр.)» на Міжнародній конференції «Історики перед новими викликами в контексті російської війни проти України» (Люблінський університет імені Марії Кюрі-Скадовської, Польща, 13–14 жовтня 2022)
- Доповідь «"Елітні біженці?": Самоідентифікація та практики професійної самомобілізації серед українських вчених-мігрантів» на Міжнародній конференції «Трансфери громадянської активності між Східною Європою та Нижніми країнами, 1933–1989: Агентність та дії в чеських, словацьких, угорських та польських емігрантських громадах під час холодної війни» (Ягелонський університет, Краків, Польща, 5–7 грудня 2022).
- Доповідь «"Для мене це чергове наукове відрядження": жінки-вчені в умовах вимушеної міграції під час російсько-української війни» на Міжнародній конференції «Рік потому: оцінка ситуації в ЄС для українських жінок, переміщених війною» (Інститут Європейського університету, Флоренція, Італія, 24 лютого 2023).
- Доповідь «Вплив професійної ідентичності на формування пам’яті істориків про вимушену міграцію» (Юлія Кісельова) на Третіому Черкаському історіографічному симпозіумі «Центрально-східноєвропейский мнемонічний простір: комеморація й історіографічна рефлексія» (Черкаси, Україна, 28–29 квітня 2023).
- Доповідь «Жінки-вчені в умовах вимушеної міграції під час російсько-української війни: конфлікти ідентичностей та міжособистісні стосунки» на Міжнародній конференції «Емігранти зі Східної та Центральної Європи та формування громадянських суспільств у Низьких країнах: чеська, словацька, угорська та польська емігрантська агентність під час холодної війни» (Будапештський університет ELTE, Угорщина, 11–12 травня 2023)
- Доповідь «Символічне значення перетину кордону в автобіографічному досвіді українських академічних мігрантів» на Міжнародній конференції «Прикордонний семінар 2023. Міграційні наративи/пограничні студії» (Гданський університет, Польща, 22–25 травня 2023).
- Доповідь «"Рух на Захід": українські вчені в умовах вимушеної міграції (2014–2023): питання методології» під час роботи Міжнародного конгресу «Переосмислюючи Україну та Європу: Нові виклики для істориків» (Вільнюс, Литва, 15–17 вересня 2023)
- Доповідь «Проблеми ідентичності українських вчених під час вимушеної міграції» (Юлія Кісельова) на семінарі в Лейбніц Інституті досліджень Східної та Південно-Східної Європи (Регенсбург, Німеччина 21 лютого 2024)
- Доповідь «Темпоральність мігрантських наративів: на матеріалах усноісторичного проєкту “Рух на Захід”: українські науковці в умовах вимушеної міграції (2014–2024)» на Міжнародній конференції «Сторітелінг пограниччя: наративи та перформанси епістемічної спорідненості» (Гданський університет, Польща, 21–23 травня 2024)
- Доповіді «Часові паралелі та історичні рефлексії в автобіографічних наративах українських науковців-вимушених мігрантів» (Вікторія Іващенко) та «Професійна етика істориків у часи російсько-української війни (на матеріалах автобіографічних інтерв’ю)» (Юлія Кісельова) на 9-му Конгресу Польських та Східноєвропейських студій (PIASO Congress, Варшава, 7-9 червня 2024)
- Презентація проєкту «Біографічний калейдоскоп–2024». Ютуб-канал «Biography. Біографіка. Біографістика» Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Запрошуємо усіх охочих долучитися до проєкту в якості респондентів!